Tadeusz Mamok


Zasłużony dla województwa śląskiego

26 sierpnia 1992 roku w kompleksach leśnych nadleśnictw Rudy Raciborskie, Rudziniec i Kędzierzyn wybuchł najgroźniejszy w skutkach, noszący znamiona klęski ekologicznej pożar, który pochłonął przeszło 9 tysięcy hektarów lasów, spowodował straty materialne, liczone w dziesiątkach milionów złotych. Śmierć poniosły trzy osoby – dwóch strażaków i jedna osoba cywilna.

W samym Nadleśnictwie Rudziniec utracono wtedy 2.250 ha lasu, co stanowi 11 procent jego całej powierzchni.

Po otrząśnięciu się z tragedii przystąpiono do zalesiania pogorzeliska. Skala klęski i brak doświadczeń w zakresie odbudowy tak dużych powierzchni, wymusiły na zespole nadleśnictwa, pod energicznym kierownictwem jego szefa, Tadeusza Mamoka, opracowanie, nowatorskiego w skali europejskiej, sposobu zagospodarowania. Przy użyciu znacznych sił i środków dokonano tego w rekordowym tempie, bo po trzech latach. Pionierska myśl techniczna i inżynieryjne, precyzyjne przeprowadzenie procesu odnowienia zasobów leśnych sprawiły, że do Nadleśnictwa Rudziniec od lat na pożarzysko zjeżdża wielu entuzjastów i sympatyków, nie tylko z branży leśnictwa, zarówno z kraju, jak i z zagranicy.

Za zasługi w gaszeniu tragicznego pożaru, a następnie za sukces w przywracaniu do życia terenów leśnych,Tadeusz Mamok został uhonorowany w 2002 roku prestiżową na Ziemi Śląskiej - statuetką „Jorgowe Drzewo”, przyznawaną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ekologii. – Bardzo sobie cenię to wyróżnienie, bowiem jest związane z osobą gen. Jerzego Ziętka, który dla mnie pozostanie wzorem dobrego gospodarza naszej śląskiej ojczyzny – mówi laureat.

Poza wszelkimi zasługami społecznikowskimi kandydata do Rady Powiatu Gliwickiego, Tadeusza Mamoka, również te, na rzecz ekologii i środowiska naturalnego, sprawiły, że mieszkańcy powiatu gliwickiego, w VII edycji plebiscytu „Ludzie Ziemi Gliwickiej”, organizowanego corocznie przez „Nowiny Gliwickie”, obdarzyli go zaszczytnym tytułem „Gliwicjusz 2003”. Odbierając tę nagrodę powiedział: - Dla ludzi związanych z piękną Ziemią Gliwicką, to najwspanialszy dowód uznania. Odbieram go w imieniu tysięcy ludzi, z którymi na co dzień współpracuję; leśników, strażaków, policjantów, wojskowych, myśliwych, przyrodników, a zwłaszcza moich druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej. – Dziennikarze katoliccy pytali też o zaangażowanie laureata w sprawy Kościoła, a szczególnie o zabiegi w sprawie renowacji zabytkowego kościółka p.w. św. Michała Archanioła z 1657 r. w Rudzińcu. Jest to budowla konstrukcji zrębowej, pokryta gontem, z wnętrzem barokowym z XVII wieku i wyposażeniem z wieku XVIII. – Ten kościółek, a zwłaszcza malowidła ścienne, freski, malowane temperą na kazeinie, to prawdziwy relikt sztuki sakralnej. Niewiele jest już obiektów o takim charakterze. Byłoby zbrodnią przeciw historii dopuścić do ich zniszczenia. Prawdziwym motorem akcji na rzecz odnowienia tego obiektu jest proboszcz parafii. Ja byłem tylko jednym z trybików. Przekonując ludzi skłonnych do pomocy i mogących pomóc, udało się zdobyć odpowiednie środki z Ministerstwa Kultury i Sztuki – skromnie podsumował ten temat.

Z inicjatywy Tadeusza Mamoka, zabytkowy kościół w Rudzińcu w dniu 3 listopada 2010 r. podczas obchodów święta myśliwych i leśników, zyskał oświetlenie zewnętrzne, ufundowane przez firmę Vattenfall Distribution Poland. Dzięki temu Rudziniecka perła architektury drewnianej została wydobyta z mroku.

Warto dodać, że Tadeusz Mamok, laureat „Gliwicjusza”, przyznawanego przez czytelników jednego z najstarszych tygodników lokalnych na Śląsku, znalazł się w doborowym towarzystwie. Ten tytuł przyznano wcześniej między innymi premierowi Jerzemu Buzkowi, obecnemu przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego.

We wrześniu 2007 roku Tadeusz Mamok został odznaczony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. O nadanie wyróżnienia wnioskował starosta powiatu gliwickiego Adam Szczypka, a odznakę wręczyła przewodnicząca kapituły, radna Sejmiku Wojewódzkiego Ludgarda Buzek.

Odpowiadając na pytanie dziennikarza Dziennika Zachodniego o motywy kapituły przyznającej to zaszczytne wyróżnienie Tadeusz Mamok na pierwszym miejscu wymienił to, co udało mu się zrobić dla przyrody. Podkreślił też, że nie byłoby to możliwe bez współdziałania m.in. z wojskiem, strażą pożarną i policją.

Tadeusz Mamok od 1999 r. bierze aktywny udział w działalności Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach. Jako członek Izby został wybrany przez Walne Zgromadzenie członkiem Komisji Rewizyjnej. a w 2010 roku – członkiem Rady Izby. Kierowane przez niego Nadleśnictwo Rudziniec zostało w 2001 r. uhonorowane przez Regionalną Izbę Przemysłowo-Handlową w Gliwicach Medalem przyznanym za szczególne osiągnięcia gospodarcze, wprowadzanie nowych rozwiązań i technologii oraz ochronę środowiska.

 

Działania w Radzie Powiatu Gliwickiego

  • Od dnia 01.10.1998 r. jest Radnym Powiatu Gliwickiego.
  • W okresie od 11 marca 1999 r. do 19 listopada 2002 r. pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Gliwickiego będąc jednocześnie aktywnym członkiem Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska oraz Komisji Administracji.
  • W latach od 2002 do 2006 r. pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Powiatu Gliwickiego drugiej kadencji.
  • Po wyborach samorządowych w roku 2006 ponownie został wybrany Przewodniczącym Rady Powiatu Gliwickiego.

 

Działalność na rzecz lokalnej społeczności

Jako samorządowiec nieustannie zabiegał i realizował wiele przedsięwzięć modernizacyjnych obiektów należących do powiatu gliwickiego, a także projektów drogowych. W 2009 r. został odznaczony Honorową Odznaką „Za Zasługi dla Budownictwa”.

Jest inicjatorem i organizatorem Zawodów Sportowo-Pożarniczych na szczeblu powiatowym i międzypowiatowym, licznych konkursów plastycznych, turniejów wiedzy pożarniczej, jest również współorganizatorem konkursu leśnego na łamach tygodnika „Nowiny Gliwickie”. Kierowane przez niego Nadleśnictwo Rudziniec od wielu lat bierze udział w corocznej akcji „Sprzątanie świata”.

 

Działalność w OSP

Tadeusz Mamok jest od 1971 r. ofiarnym działaczem społecznym Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. W latach 1984-1992 był Wiceprezesem Jednostki OSP Rudziniec. W latach 1984 – 1990 pełnił ponadto funkcję członka Zarządu Gminnego ZOSP RP. Od 1996 roku nieprzerwanie jest Wiceprezesem Jednostki OSP w Rudzińcu. Potrafi swoim zapałem zachęcić innych do działalności społecznej.

Biorąc w 1992 r. udział w ratowaniu kompleksu lasów rudzko-rudziniecko-kędzierzyńskich udowodnił, że inwencją i szybkością działania doprowadzi się do ujarzmienia żywiołu. Jego inicjatywą było sporządzenie map topograficznych terenów leśnych i rozesłanie ich do poszczególnych jednostek OSP oraz Jednostek Ratowniczo Gaśniczych, by w razie pożaru zwiększyć skuteczność ich działania. Dzięki jego osobistym staraniom Nadleśnictwo Rudziniec jest członkiem wspierającym jednostki OSP z terenu całego powiatu gliwickiego. W okresie od 01.11.1998 r. do 25.11.2006 r. był Prezesem Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Gliwicach. W latach 2002 i 2007 został wybrany Delegatem na Zjazd Krajowy ZOSP RP. Od dnia 14.04.2002 r. jest członkiem Prezydium Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Katowicach, a od 30.09.2007 r. jest członkiem Głównego Sądu Honorowego Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie.

 

Za działalność na niwie pożarniczej został uhonorowany:

  • Złotym Znakiem Związku OSP RP
  • złotym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa”,
  • złotą odznaką „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”,
  • Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza,
  • Medalem Honorowym im. Józefa Tuliszkowskiego,
  • odznaką „Wzorowy Strażak”.

 

Zasługi dla łowiectwa

Łowiectwo jest nierozerwalnie związane z pasją i zawodem leśników. Dopóki będzie zachowany obecny model polskiego, państwowego, leśnictwa – sprawdzony przez ponad 85 lat - dopóty będzie można cieszyć się z równie dobrego, modelu łowiectwa. Tadeusz Mamok, jako leśnik, dobrze to rozumie i robi wszystko, aby taki stan zachować. Kierowany przez niego Ośrodek Hodowli Zwierzyny przy Nadleśnictwie Rudziniec należy do wiodących.

Tadeusz Mamok aktywnie uczestniczy w ochronie i hodowli zwierzyny łownej. Jest inicjatorem licznych przedsięwzięć zmierzających do poprawy warunków bytowania zwierzyny. Wdraża nowe osiągnięcia naukowe i praktyczne z zakresu łowiectwa. Utrzymuje stałą współpracę z ośrodkami naukowymi zajmującymi się tematyką łowiecką. Wdraża alternatywne metody inwentaryzacji zwierzyny.

Jest inicjatorem powstania Zespołu Sygnalistów i Muzyki Myśliwskiej, który tworzy oprawę muzyczną wielu imprez do rangi międzynarodowej włącznie (wystawy łowieckie w Ostrawie i Brnie). Swoimi działaniami umożliwił powstanie chat myśliwskich w kołach łowieckich „Bór” Katowice, „Cietrzew” Katowice, „Cis” Gliwice i „Darz Bór” Gliwice, które stały się kuźnią kultury łowieckiej. Walnie przyczynia się do wzbogacania zachowań etycznych, do kultywowania tradycji i zwyczajów łowieckich, do oprawy polowań zbiorowych, kładąc nacisk na walory historyczne i kulturowe polskiego łowiectwa. Organizuje liczne spotkania i lekcje przyrodnicze z zaakcentowaniem łowiectwa i zwierzyny łownej.

Za zasługi dla łowiectwa Tadeusz Mamok, wieloletni członek Okręgowej Rady Łowieckiej w Katowicach, został uhonorowany między innymi:

  • Medalem Świętego Huberta,
  • Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej,
  • Złotym Medalem „Zasłużony dla Łowiectwa Śląskiego”